Aktualijos|

Kunigas disidentas Robertas Grigas savo socialinio tinklo paskyroje pasidalino jautria žinute, kurioje prisiminė sovietmečio kovas dėl Petro Gražulio laisvės ir jo jaunų dienų nuotrauka.

Kunigas feisbuke priminė, kad bus teisiamas Petras Gražulis. R. Grigas rašo, kad tai vyks „Buvusiuose KGB rūmuose 09:00 val. Ta proga pasirausiau savuose antisovietinio pogrindžio archyvuose, dar neišdalintuose muziejams, ir suradau tokį rašomąja mašinėle atkaltą tekstą.

„P A R E I Š K I M A S

Dėl Petro Gražulio gynimo komiteto įsteigimo

1988 m. vasario 2 d. Kapsuko (taip tada buvo pravardžiuojama Marijampolė – R. G.) miesto liaudies teismas nubaudė 29-metį lietuvių žmogaus teisių gynėją Petrą GRAŽULĮ 10-ties mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Pagrindinė susidorojimo priežastis – GRAŽULIO atsisakymas dalyvauti kariniuose apmokymuose, protestuojant prieš Lietuvos okupaciją, Katalikų Bažnyčios persekiojimą ir karą Afganistane.

Dabartiniu metu Pravieniškių lagerio (233000 Kaunas, Pravieniškės, OČ 12/8) vadovybė /… / pradėjo fizinio teroro kampaniją prieš jaunąjį sąžinės belaisvį – jį pasodino į karcerį /… /, o kai GRAŽULIS protestuodamas paskelbė bado streiką, buvo antrą kartą nubaustas karceriu.

Nežmoniškas lagerio vadovybės elgesys sukėlė pavojų Petro GRAŽULIO gyvybei. Suprasdami padėties rimtumą ir bijodami, kad jo neištiktų sovietiniuose lageriuose žuvusių Anatolijaus Marčenkos, Vasilio Stuso, Olekso Tichio, Jurio Kuko likimas, mes, žemiau pasirašiusieji, steigiame Petro GRAŽULIO gynimo komitetą.

Komitetas reguliariai informuos visuomenę apie sąžinės belaisvio padėtį, kreipsis jo išlaisvinimo reikalu į atsakingas įstaigas bei masinės informacijos priemones, organizuos protesto akcijas. Mes kviečiame prisidėti visus, kam brangus Kristaus vardas, teisingumo ir sąžinės laisvės sąvokos.

Tik veiklus geros valios žmonių solidarumas gali išgelbėti nekalto žmogaus gyvybę! Mes reikalaujame suteikti alternatyvinės tarnybos galimybę jaunuoliams, sąžinės sumetimais atsisakantiems atlikti karinę prievolę!

Laisvę Petrui GRAŽULIUI !

1988 m. birželio 24 d. Šv. Jono Krikštytojo diena

Pasirašė: Nijolė Sadūnaitė (Vilnius), Kun. Kazimieras Gražulis (Šiauliai), Robertas Grigas (Kiaukliai, Širvintų rj.), Aleksandras Ogorodnikovas (Maskva), Valerijus Senderovas (Maskva)”

Kunigas tęsia: „Šiandien, kai girdžiu smerkiančius ir teisiančius Petrą dėl jo, kaip ir anuomet, aštriai ir nuoširdžiai išsakomos religinės ir politinės pozicijos – man tik maga kreiptis į smerkėjus Volodios Vysockio dainos žodžiais – „ – O jūs, narsieji piliečiai, / Kurioj t a d a buvote vietoj?” („ – A vy, graždanie smielyje, / A vy čto t o g d a dielali?”)

Taip pat kunigas R. Grigas pasidalino nuotrauka iš asmeninio fotoarchyvo, kurioje Petras Gražulis užfiksuotas 1988 m.

Disidentas priminė, kad P. Gražulis: S„ovietinio teismo nuteistas už atsisakymą atlikti karinius apmokymus („sborus”) 10 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Kalintas Pravieniškėse ir Mordovijoje. Išlaisvintas 1988 m. lapkričio mėnesį.”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Close Search Window